28 grudnia 2014

Analiza działalności Baru + podsumowanie roku 2014

Post ten poświęcony został analizie barowych osiągnięć, planom na przyszłość oraz sposobom ich realizacji, Waszym i naszym opiniom - generalnie Barowi jako takiemu. Znajdują się w nim rankingi, statystyki oraz wnioski (głównie). Okażemy wdzięczność za zainteresowanie, pozostawienie komentarza odnośnie zaprezentowanych pomysłów, inicjatyw, wypowiedzenie się na temat działalności Baru - najzupełniej szczerze. Chcemy wiedzieć, co Wam się podoba oraz co Was wkurza. Czego brakuje, a czego macie dość.
Zaczniemy jednak od początku. Oto plan omawianych w niniejszym poście kwestii:

1. Frekwencja (statystyki odwiedzin).
2. Ranking działów (zainteresowanie poszczególnymi działami postów).
3. Ranking postów (zainteresowanie poszczególnymi postami).
4. Podsumowanie roku 2014.
5. Przyszłe projekty i zmiany (luźne propozycje).
6. Plan styczniowy (rozkład postów na styczeń 2015).


Frekwencja
(odwiedziny = zainteresowanie)
Wykres I: odwiedziny od czerwca 2013 r. do grudnia 2014 r.

Bar założyłyśmy w czerwcu 2013 roku, obecnie kończy nam się 2014 rok. Na wykresie widać ogromny spadek odwiedzin (zwłaszcza w ostatnim czasie), lecz tendencja spadkowa - z pominięciem poszczególnych miesięcy, kiedy zainteresowanie Barem wzmagało się - towarzyszy nam od bardzo dawna. Liczby odwiedzin w kolejnych miesiącach mają się następująco:

KLIKNIJ


Ranking działów
(najpopularniejsze działy postów)

1. Dyskusje [RR] - łącznie: 9 postów, 1726 wyświetleń, 156 komentarzy.
2. Recenzje - łącznie: 13 postów, 1177 wyświetleń, 72 komentarze.
3. Poradniki [WR] - łącznie: 3 posty, 1037 wyświetleń, 26 komentarzy.
4. Ćwiczenia literackie - łącznie: 1 post, 347 wyświetleń, 15 komentarzy.

Dyskusje bezkonkurencyjnie wygrywają, choć ukazało się ich mniej niż recenzji. Stało się tak ze względu na Wasz udział. Jeżeli możecie zabrać głos, wypowiadając się o rzeczach, które leżą w Waszym guście, stajecie się o wiele bardziej aktywni. To dla nas nauczka na przyszłość, aby dopuszczać czytelników częściej do barowych inicjatyw. Najgorzej wypadło ćwiczenie literackie ze względu na tylko jeden opublikowany post. Tenże dział również wymaga gruntownej przebudowy. Poradniki mają się nie najgorzej, ponieważ mimo znikomej ilości postów doganiają recenzje pod względem wyświetleń.Ranking postów
(najpopularniejsze posty)

1. "Ze środkiem stylistycznym za pan brat!" - 510 wyświetleń, 6 komentarzy.
2. "Praktyka czyni mistrza - ćwiczenie literackie" - 347 wyświetleń, 15 komentarzy.
3. "Podstawy, bez których ani rusz" - 341 wyświetleń, 12 komentarzy.
4. "[RR; I] Próby ożywienia ruchu" - 274 wyświetlenia, 35 komentarzy.
5. "[RR; III] Erotyka w fantastyce" - 250 wyświetleń, 23 komentarze.


Podsumowanie roku 2014

W tym roku opublikowałyśmy 77 postów (łącznie z tym - cóż za szczęśliwa liczba!), z czego 9 recenzji, 1 poradnik (co stanowi bardzo słaby wynik), zaledwie 6 dyskusji, które w założeniu miały ukazywać się co tydzień, 1 ćwiczenie (niedokończone zresztą), 11 statystyk i 2 posty organizacyjne. Reszta to wszystko informacje o nowych postach.
Liczba odwiedzin, jak już przedstawiłam powyżej, gwałtownie spadła. Wzrosła nam za to liczba obserwatorów - i to znacznie. Niestety nie jestem w stanie określić dokładnej.
Obecnie mamy w spisie 95 blogów (z czego 80 w kategorii fantasy, 13 science fiction i 2 w horrorze), a także 18 one-shotów.
Rok ten nie był nazbyt owocny ani pracowity. Wiele spraw osobiście zawaliłam, ale generalnie przez długi czas wyglądało to tak, jakby przestało nam zależeć na Barze. Nigdy nie chciałyśmy sprowadzać bloga jedynie do katalogu, co okazało się trudniejsze niż myślałyśmy. Niemniej jednak ten paskudny rok właśnie się kończy, a my jesteśmy dobrej myśli, co do następnego. Szansa na nowy start zawsze pokrzepia.


Przyszłe projekty i zmiany
(pomysły)


1. Akcja "Oddam w dobre ręce"
Jakiś czas temu porządkowałam półki z książkami w poszukiwaniu powieści, których nigdy nie przeczytałam (i nie zamierzałam) albo które od lat już mnie nie interesowały (chociażby te o wampirkach), aby je sprzedać i uzyskać fundusze na nowe. Część egzemplarzy udało mi się puścić na Allegro, niestety zainteresowanie nie jest tak duże, jak bym chciała. Posiadam książki w bardzo dobrym stanie, niektóre wyglądające jak nowe (lub rzeczywiście nowe), które chętnie sprzedałabym nawet za marne grosze, tj. w granicach 10 - 20 złotych, lub nawet oddała komuś za darmo. Przecież ich nie wyrzucę! A w moim najbliższym otoczeniu też nie ma komu brać. Facebook w tej dziedzinie zawiódł, antykwariaty również. Pomyślałam więc: "hej, a czemu by nie zorganizować akcji na Barze?". Akcja polegałaby dokładnie na tym samym, co opisałam wyżej, tyle że angażując w to Was, drodzy czytelnicy. Macie nieużywane lub stare książki? Chcecie się ich pozbyć z półek? Może ktoś chętnie je przeczyta zamiast Was! Wystarczyłoby zgłosić do nas, jakie książki ma się na podorędziu do oddania, podać kontakt, dodać zdjęcia i krótki opis stanu książki oraz opis fabuły, a my publikowałybyśmy takie oferty (w jednym poście), by ktoś mógł na nich skorzystać. Nie wiem tylko, czy obejmowałoby to tylko zakres fantastyki, czy również inne gatunki.

2. Opublikuj swoją recenzję na Barze
Recenzje piszemy stosunkowo rzadko, a nieraz cały miesiąc blog świeci pustkami. Już wcześniej rozważałam włączenie czytelników w prowadzenie Baru, a dzisiejsze statystyki to potwierdziły - bardziej się udzielacie, jeżeli wymagana jest od Was własna inicjatywa, a nawet jest ona honorowana. Dlatego też mogłybyśmy otworzyć dla Was Bar. Polegałoby to na tym, iż napisane recenzje podsyłalibyście na naszą skrzynkę, a my publikowałybyśmy je na Barze (oczywiście podpisane Waszym nickiem). Potrzebna by była do tego drobna selekcja, ale wierzę w Was i sądzę, że nadużywanie jej nie byłoby konieczne.

3. Konkurs literacki
O tym myślałam, odkąd otworzyłyśmy Bar. Konkurs to coś, co przyciąga ludzi. A mówiąc ściślej - przyciągają ich nagrody za zajęcie pierwszych miejsc. Raz w życiu przeprowadziłam coś takiego, mając do pomocy prawie dziesiątkę dziewcząt z internetowego światka, i pomysł wypalił pierwszorzędnie. Uhonorowałyśmy zwycięzców nowiutkimi egzemplarzami powieści, które sami wybrali spośród podanych propozycji. To samo mogłybyśmy powtórzyć na Barze, dobierając kilka osób do jury. Wymagałoby to jednak drobnego wkładu finansowego z naszej strony, dlatego mocno się waham, ponieważ w tym momencie nie jestem w stanie temu podołać. Nie wyklucza to jednak możliwości zorganizowania konkursu w przyszłości. Zadanie polegałoby na napisaniu opowiadania na konkretny temat (lub bez tematu) albo recenzji wybranej książki/filmu/gry.

To tyle, jeśli chodzi o pomysły. Będziemy wdzięczne za wszelkie komentarze odnoszące się do powyższych inicjatyw. Wasza opinia jest w tym momencie decydująca.

Wprowadzimy też kilka drobnych zmian, mianowicie:
- nowy przejrzystszy szablon (wraz z nim zmieni się system wyświetlania najnowszych postów i powiadamiania o nowościach)
- nowe miniatury (zrezygnujemy z pergaminów, ponieważ tworzy się je zdecydowanie za długo, co powoduje opóźnienia, i czasami są nieczytelne)
- czystka blogów (usunięcie blogów zawieszonych, pozostawionych bez odzewu, zablokowanych lub usuniętych)
- przesegregowanie postów pod względem kategorii (co ułatwi wyszukiwanie)
- nowe posty od tej pory będą wywieszane w każdy poniedziałek (jeśli nikt nic nie zgłosi, to post nie pojawi się w ogóle)
- podsumowania miesiąca będą się ukazywały zawsze 1-szego i będą zawierały plan na nadchodzący miesiąc oraz nowe posty, jeżeli 1-szy wypadnie akurat w poniedziałek


Plan styczniowy
(kalendarium planowanych postów)

Poniżej prezentujemy plan na styczeń 2015, obejmujący rozkład zaplanowanych postów.

1 stycznia (czw) - wyniki ćwiczenia literackiego
5 stycznia (pon) - nowe posty
8 stycznia (pt) - dyskusja
12 stycznia (pon) - nowe posty
15 stycznia (czw) - recenzja Heroiny
19 stycznia (pon) - nowe posty
22 stycznia (czw)- dyskusja
26 stycznia (pon) - nowe posty
29 stycznia (czw) - recenzja Nearyh


Mamy nadzieję, że przychylnie spoglądacie na listę nadchodzących zmian i wybaczycie nam te kilka ostatnich miesięcy. Bardzo zależy nam na Barze, a także na Was, dlatego będziemy wdzięczne, jeżeli zostaniecie z nami, by nas wspierać w ulepszaniu tego małego zakątka internetu, który wspólnie dzielimy.

4 komentarze:

 1. Nie jestem pewna, czy nie narzuciłyście sobie właśnie zbyt dużego tempa. Jak dla mnie w planie miesiąca mogłaby być połowa z zaplanowanych rzeczy, a i tak byłby to krok do przodu. Niemniej jednak trzymam kciuki za to, by było coraz lepiej i ciekawiej.

  Akcja z przekazywaniem czy odsprzedawaniem książek - jak dla mnie super. Konkurs również, choć wydaje mi się, że Bar ma na razie za mało czytelników, by zmagania były... interesujące.


  Jeśli mogę coś dodać od siebie, to proponowałabym przez pewien czas skupić się na rozreklamowaniu (!) Baru, bo ciekawe treści, jakie proponujecie, w dużej części marnują się z powodu braku poczytności. Szkoda byłoby, żeby strona umarła śmiercią naturalną, a patrząc na statystyki, zmierza niestety właśnie w tę stronę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak jak poprzedniczka martwię się, że narzuciłyście sobie zbyt duże tempo, ale może akurat Wam się uda :)
  Osobiście nie mogę się doczekać wyników Ćwiczenia Literackiego :)
  Akcja z książkami to dla mnie super sprawa i to z recenzjami pisanymi przez czytelników też :3

  OdpowiedzUsuń
 3. Co prawda zaglądam na bar od niedawna, i jeszcze nie brałam udziału w dyskusjach, ale bardzo tutaj przyjemnie, więc dorzucę coś od siebie.
  Zauważyłam, że barek jest trochę monotematyczny. Może przydałoby się rozszerzyć nieco działalność (może znaleźć kogoś do pomocy?), bo prócz fantasy znalazła się tu raptem jedna dyskusja o horrorach i ani słowa o sci-fi. Skoro bar otwiera się bardziej na czytelników to może warto trochę poszerzyć załogę? Nie musiałybyście tak dużo brać tylko na siebie, a bar mógłby rozwijać się w wielu kierunkach.
  Co do propozycji zmian. Pomysł z recenzjami czytelników jest bardzo dobry, bo naprawdę zachęca do udzielania się.
  Akcja z książkami też całkiem fajna. Kącik gdzie czytelnicy mogliby wymieniać się książkami mógłby być naprawdę super.
  Co do konkursu literackiego... Moim zdaniem lepiej zająć się ćwiczeniami, które były fajną inicjatywą i nie wiadomo dlaczego doczekały się tylko jednej odsłony. Szkoda tego i lepiej byłoby najpierw zająć się nimi, a o ewentualnym konkursie myśleć w przyszłości, jak bar już nieco się rozwinie.
  Z takich moich własnych propozycji - bardzo podobają mi się tutejsze poradniki, choć i tutaj fajnie byłoby rozszerzyć działalność. Część poradników opierać na kwestiach technicznych jak dotychczas czyli - stylistyce, poprawności itp. a część adresować bardziej do blogerów i radzić jakich błędów przy pisaniu opowiadania unikać, jak dobrze skonstruować postać.
  To chyba tyle z mojej strony.
  Szczęśliwego Nowego Roku, a barowi kolejnego roku życzę! ;**

  OdpowiedzUsuń
 4. Dawno mnie tu nie było i tęskniłam ogółem za światem literackim. Do żywych jeszcze nie wracam, ale stawiam już maleńkie kroczki, co by wyprostować się i stanąć oko w oko z czytelnikami ;D.
  Dużo zmian jak na jeden miesiąc, szablon nowy się przyda, racja. Akcja z wymianą książek jest świetna!
  rany, tylko nie wykreślajcie mi mojego bloga ze spisu, bo ja, pomimo zawieszenia nadal żyję ;)

  OdpowiedzUsuń

Barmanki upominają, aby nie śmiecić (tj. nie zostawiać spamu), ponieważ ciągłe latanie z miotłą i mopem jest męczące.